A diving board length L = 5.20 m that weighs 250 N is supported by two pillars.
ID: 1439571 • Letter: A
Question
A diving board length L = 5.20 m that weighs 250 N is supported by two pillars. One pillar is at the left end of the diving board, as shown below; the other is distance d = 1.50 m away(Figure 1) .
Part A
Find the direction of the force exerted by the left pillar when a 90.0 kg diver stands at the far end of the board.
Part B
Find the magnitude of the force exerted by the left pillar when a 90.0 kg diver stands at the far end of the board.
Part C
Find the direction of the force exerted by the right pillar when a 90.0 kg diver stands at the far end of the board.
Part D
Find the magnitude of the force exerted by the right pillar when a 90.0 kg diver stands at the far end of the board.
Explanation / Answer
T_cc = Counterclockwise torque
T_cw = Clockwise torque
r = distance from point of rotation
m = mass diver = 90kg
g = gravity = 9.8m/s^2
Wb = weight of board = 250N
Wd = weight of diver = m * g = 90kg * 9.8m/s^2 = 882N
F_l = force left pillar
F_r = force right pillar
A) The left pillar exerts a force of 2342.27 N downward or counterclockwise.
B) When considering force by the left pillar, consider the right pillar as the point of rotation:
T_cc = T_cw
r * Wd + r * Wb = r * F_l
3.7m * 882N + 1m * 250N = 1.5m * F_l
F_l = 2342.27 N
C) The right pillar exerts a force of 3474.27 N upwards or counterclockwise.
D) When considering force by the right pillar, consider the left pillar as the point of rotation:
T_cc = T_cw
r * Wd + r * Wb = r * F_r
5.2m * 882N + 2.5m * 250N = 1.5m * F_r
F_l =3474.27 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.