A product is being considered and the market for the item may be Favorable or Un
ID: 3047021 • Letter: A
Question
A product is being considered and the market for the item may be Favorable or Unfavorable, the company must decide if it is worth having the product reviewed by professionals. If the product is successful the profit is $750,000 if the product is a failure then a negative payoff of $-250,000 results. Probability of Favorable .80 Success150 0.75 A ccept Failure 0.25 250 Favorable Reject Review Success750 0.417 A ccept Failare Unfavorable 0 583 Reject .750 0.65 0.35 Do Not Review Reject What is the EVSI?Explanation / Answer
EV without information =0.65*750-0.35*250=400
EV with sample information = 0.8*(.75*750-0.25*250)+0.2*(0.417*750-0.583*250) = 433.4
EVSI =433.4-400=33.4
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.