3. The probability that a person browsing the web clicks on a certain advertisem
ID: 3042697 • Letter: 3
Question
3. The probability that a person browsing the web clicks on a certain advertisement is 0.1% 170. The advertisement is viewed by one million web users a day who all behave independently. (a) What is the mean and standard deviation of the number of times the advertisement is clicked? (3pts) (b) What is the approximate probability of fewer than 950 clicks per day? (3 pts) (c) What is the approximate probability that the number of clicks falls between 960 and 1020? (3 pts) (d) Calculate the probability of more than 1020 clicks per day for the next 3 days. Assume the results between days are independent. (3 pts)Explanation / Answer
a) mean =np =106*0.001 =1000
std deviation =(np(1-p))1/2 =(106*0.001*(1-0.001))1/2=31.607
b)
c)
d)
therefore due to independence probability that for next 3 days more than 1020 clicks =(0.2634)3 =0.0183
for normal distribution z score =(X-)/ here mean= = 1000.000 std deviation == 31.607Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.