Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

3. The mass of the Earth is 5.97 x 10^24 kg, and the mass of the Moon is 7.35 x

ID: 1396697 • Letter: 3

Question

3. The mass of the Earth is 5.97 x 10^24 kg, and the mass of the Moon is 7.35 x 10^22 kg. The distance of separation, measured between their centers, is 3.84 x10^8 m. Locate the center of mass of the Earth-Moon system as measured from the center of the Earth. 4. A small block of mass m1 =0.500 kg is released from W rest at the top of a frictionless, curve-shaped wedge of mass m2 =3.00 kg, which sits on a frictionless, horizontal surface as shown in Figure. When the block leaves the wedge, its velocity is measured to be 4.00 m/s to the right as shown in Figure b. (a) What is the velocity of the wedge after the block reaches the horizontal surface? (b) What is the height h of the wedge?

Explanation / Answer

3)
here ,

mass of earth , Me = 5.97 *10^24 kg

mass of Moon , Mm = 7.35 *10^22 Kg

distance between centres of earth and moon ,

d = 3.84 *10^8 m

for the center of mass from centre of earth

dcom = d*Mm/(Mm + Me)

dcom = 3.84 *10^8 * 7.35 *10^22/(5.97 *10^24 + 7.35 *10^22)

dcom = 4.67 *10^6 m

the distance of centre of mass from centre of earth is 4.67 *10^6 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote