The customer service desk at Company X answers phone calls in an average of 5 mi
ID: 3023278 • Letter: T
Question
The customer service desk at Company X answers phone calls in an average of 5 minutes (H0: =5 ). After instituting a new training program, the company believes that the average time to answer a call has decreased (HA: <5 ). The company specifies a significance level of 5% (0.05).
The power of the test when, in reality, =3 is 0.85.
Before the sample is collected, the probability that the analyst fails to reject the null hypothesis when, in reality, =3, is equal to ______ (Blank 1).
Similarly, the probability that the analyst rejects H0 when, in reality, =5, is equal to_____ (Blank 2). Use two decimal places.
Explanation / Answer
1.the probability that the analyst fails to reject the null hypothesis when, in reality, =3, is equal to(Accpting H0) 0.85
2. the probability that the analyst rejects H0 when, in reality, =5, is equal to(Accepting HA): <5 0.15
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.