Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The current value of a firm is 134,900 dollars and it is 100% equity financed. T

ID: 2614300 • Letter: T

Question

The current value of a firm is 134,900 dollars and it is 100% equity financed. The firm is considering restructuring so that it is 80% debt financed. If the firm's corporate tax rate is 0.6, the typical personal tax rate of an investor in the firm's stock is 0.6, and the typical tax rate for an investor in the firm's debt is 0.4 what will be the new value of the firm under the MM theory with corporate taxes but no possibility of bankruptcy.

Please help solve by using the formula below:

{V}+{V}*{P}*(1 - ( 1-{Tc})*(1-{Ts})/(1-{Td}) )/100

{V}+{V}*{P}*(1 - ( 1-{Tc})*(1-{Ts})/(1-{Td}) )/100

Explanation / Answer

Under the MM Proposition with taxes,

Value of an all equity financed company, V is given by:

V = (1 - Personal Tax on Equity)*(1 - Corporate tax)*Value of unlevered firm

V = (1 - 0.6)*(1 - 0.6)*134,900 = $21,584

Now, Value of Levered firm, Vd

Vd = {V}+{V}*{P}*(1 - ( 1-{Tc})*(1-{Ts})/(1-{Td}) )/100

P is proportion of debt = 0.80

Tc is corporate tax

Ts is tax on stock market for investor

Td is tax on debt for investor

Vd = 21584 + (21584 * 0.80 * (1 - (1 - 0.6) * (1 - 0.6)/(1 - 0.4))

Vd = 21584 +  12662.61

Vd = 34,246.61 --> Answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote