A baseball team plays in a stadium that holds 58,000 market survey indicates tha
ID: 3018442 • Letter: A
Question
A baseball team plays in a stadium that holds 58,000 market survey indicates that for every dollar the ticket price is lowered, attendance increases by 3000. With the ticket price at $10, the average at recent games has been 30,000. A (a) Find a fu that models the revenue in terms of ticket price. (Let x represent the price of a ticket and R represent the revenue.) R(x)- (b) Find the price that maximizes revenue from ticket salers. 80 (c) What ticket price is so high that no revenue is generated? Need Help?Explanation / Answer
R(x) =(10-x)(30000+3000x)
Where x is the increased in price
Therefore
R(x)=300000-3000x2
b. Maximum revenue is at the vertex which is x=-b/2(a)
=0/2(-3000)=0
So the price is 10+0=10
c.300000-3000x2=0
300000=3000x2
x2 =100
x=10
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.