A baseball player at bat htis a ball to the outfield. The baeball is hit when it
ID: 1331716 • Letter: A
Question
A baseball player at bat htis a ball to the outfield. The baeball is hit when it is at a height of 1.6m above the home plate. The ball's velcoity the instant it id hit is 34.00 m/s at an anagle of exactrly 54 degrees above the horizontal.
b) What is the max height of the baseball above the ground?
c) What is the balls velcotiy at max height?
d) What is the time of flight of the baseball?
e) What is the range of the baseball?
f) What is the velocity(vector) of the ball the instant before it hits the ground?
Please show all work
Explanation / Answer
b)
maximum height = (v * sin(theta))^2/(2 * g)
maximum height = (34 * sin(54))^2/(2 * 9.8)
maximum height = 38.6 m
max height of the baseball is 38.6 m
c)
velocity of ball at the max height
Vh = 34 * cos(54)
Vh = 20 m/s
the velocity at max height is 20 m/s
d)
time of flight = 2 * v * sin(theta)/g
time of flight = 2 * 34 * sin(54)/9.8
time of flight = 5.61 s
the time of flight of the baseball is 5.61 s
e)
Range = u^2 * sin(2 *theta)/9.8
Range = 34^2 * sin(2 * 54)/9.8
Range = 112.2 m
the range of the baseball is 112.2 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.