A baseball is seen to pass upward by a window 25 m above the street with a verti
ID: 1524040 • Letter: A
Question
A baseball is seen to pass upward by a window 25 m above the street with a vertical speed of 9 m/s. The ball was thrown from the street. What was its initial speed? m/s What altitude does it reach? m How long after it was thrown did it pass the window? s After how many more seconds does it reach the street again? s A rock is dropped from a sea cliff and the sound of it striking the ocean is heard 4.6 s later. If the speed of sound is 340 m/s, how high is the cliff? m A stone is dropped from the roof of a high building. A second stone is dropped 2.50 s later. How far apart are the stones when the second one has reached a speed of 13.0 m/s? mExplanation / Answer
9. a)using,v^2-u^2=2gs
=> 9^2-u^2=-2*9.8*25
=> u^2 = 81+490
u = 23.9 m/s
b)v at max height =0
max height=u^2/2g
= 571/(2*9.8)
= 29.13 m
c)time take to reac window
= v-u/(-g)
= (9-23.9)/(-9.8)
= 1.52 s using v=u+at a=-g in upward motion
d) time take to reach max height from window= 0-9/-9.8 = 0.918 s
time taken to reach ground from window= 0.918+0.918+1.52 =3.356
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
10.
Acceleration due to gravity is equal to 9.81m/s.
Delta(x) = V0t + 0.5ata^2 Since we are starting from rest at the top of the cliff, V0 = 0
Delta(x) = 0.5(9.81)ta^2 ta represents the time it takes the rock to reach the water
Delta(x) = 4.905ta^2
Now we work with the time it takes once the rock hits the water.
V = Delta(x)/tb tb is how long it takes the sound to travel up the cliff
Delta(x)= 340/tb
Delta(x) = 0.5Vtb we combine formulas for uniform acceleration.
340/tb = 0.5(340)tb
tb = 1.41 s Now we subtract the time it took for the sound of the rock to travel back up from
4.6 - 1.41 = 3.19 s the total time
Delta(x) = 4.905(3.19)^2 And plug that in for ta
Delta(x) = 49.91 m
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
11.
T1 = time it takes the second stone to attain a velocity of 13 m/s
g = acceleration of gravity = 9.81 m/s^2
S1 = distance traveled by the second stone
T2 = the time of travel of the first stone = T1 + 2.5
S2 = distance traveled by the first stone
T1 = V/g = 13/9.81 = 1.325 s
S1 =(1/2)g(T1)^2 = (1/2)*9.81*(1.325)^2 = 8.61 m
T2 = T1 + 2.5 = 1.325 + 2.5 = 3.825 s
S2 = (1/2)g (T2)^2 = (1/2)*9.81*3.825^2 = 71.76 m
S2 - S1 = 71.76 - 8.61 = 63.15 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.