A baseball pitching machine works by rotating a light and stuff rigid rod about
ID: 1497836 • Letter: A
Question
A baseball pitching machine works by rotating a light and stuff rigid rod about a horizontal axis until the ball is moving toward the target. Suppose a 144 g baseball is held 85 cm from the axis of rotation and released at the major league pitching speed of 85 mph.Part A What is the balls centriole acceleration just before it is released? (Express your answer using two significant figures)
Part B What is the magnitude of the net force that is acting on the ball just before it is released? (Express your answer using two significant figures) A baseball pitching machine works by rotating a light and stuff rigid rod about a horizontal axis until the ball is moving toward the target. Suppose a 144 g baseball is held 85 cm from the axis of rotation and released at the major league pitching speed of 85 mph.
Part A What is the balls centriole acceleration just before it is released? (Express your answer using two significant figures)
Part B What is the magnitude of the net force that is acting on the ball just before it is released? (Express your answer using two significant figures)
Part A What is the balls centriole acceleration just before it is released? (Express your answer using two significant figures)
Part B What is the magnitude of the net force that is acting on the ball just before it is released? (Express your answer using two significant figures)
Explanation / Answer
A)
v = 85mph = 38m/s
r=0.85m
ac = v2/r = (38^2)/0.85 = 1699 m/s^2 = 1.7*10^3 m/s^2
B)
Fc = m*ac = 0.144*1699 = 244.6 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.