A producer of pottery is considering the addition of a new plant to absorb the b
ID: 3010527 • Letter: A
Question
A producer of pottery is considering the addition of a new plant to absorb the backlog of demand that now exists. The primary location being considered will have fixed costs of $12, 480 per month and variable costs of $0.99 per unit produced Each item is sold to retailers at a price that averages $1.18 The volume per month is required in order to break even (in whole number) The profit or loss would be realized on a monthly volume of 61,000 units The volume is needed to obtain a profit of $16,000 per month (in whole number) The volume is needed to provide revenue of $23,000 per month (in whole number)Explanation / Answer
A.
Volume per month required will be:
Q(BEP).R = FC + Q(BEP).VC
Q(BEP) = FC/(R - VC)
Q(BEP) = 12480/(1.18 - 0.99) = 65684.81 = 65685 units
B.
Profit or loss on 61000 units will be
Profit = R*Q - (FC + VC*Q)
Profit = 61000*1.18 - (12480 + 0.99*61000)
Profit = -890
Means loss = 890
C.
Profit = 16000 per month
16000 = 1.18*Q - (12480 + 0.99*Q)
Q = (16000 + 12480)/(1.18 - 0.99) = 149895 units
D.
Revenue = 23000
Total Revenue = Q*R = 23000
Q = 23000/1.18 = 19492 units
Let me know if you have any doubts.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.