A producer of pottery is considering the addition of a new plant to absorb the b
ID: 470890 • Letter: A
Question
A producer of pottery is considering the addition of a new plant to absorb the backlog of demand that now exists. The primary location being considered will have fixed costs of $8,828 per month and variable costs of 42 cents per unit produced. Each item is sold to retailers at a price that averages 95 cents.
What volume per month is required in order to break even? (Round your answer to the nearest whole number.)
What profit would be realized on a monthly volume of 51,768 units? (Round your answer to the nearest dollar amount. Omit the "$" sign in your response.)
What profit would be realized on a monthly volume of 96,060 units? (Round your answer to the nearest dollar amount. Omit the "$" sign in your response.)
What volume is needed to obtain a profit of $23,040 per month? (Round your answer to the nearest whole number.)
What volume is needed to provide a revenue of $22,212 per month? (Round your answer to the nearest whole number.)
A producer of pottery is considering the addition of a new plant to absorb the backlog of demand that now exists. The primary location being considered will have fixed costs of $8,828 per month and variable costs of 42 cents per unit produced. Each item is sold to retailers at a price that averages 95 cents.
Explanation / Answer
for break even quantity(Q)
Q= fixed cost/(p-v)
p : price
v: variable cost
so
a) volume = 8,828/(0.95-0.42)
= 16656.60 ~16657
b1) profit = (51768-16657)*(0.95-0.42) = 18608.83
b2)profit = (96,060-16657)*(0.95-0.42) = 42083.59
c)let volume be v
then (v-16657)*(0.95-0.42) = 23,040
=> v = 60128.69~ 60129
d)let volume be v
then (v-16657)*(0.95-0.42) = 22,212
=> v = 58566
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.