A producer of pottery is considering the addition of a new plant to absorb the b
ID: 3175138 • Letter: A
Question
A producer of pottery is considering the addition of a new plant to absorb the backlog of demand that now exists. The primary location being considered will have fixed costs of $12,480 per month and variable costs of $0.99 per unit produced. Each item is sold to retailers at a price that averages $1.18
a) The volume per month is required in order to break even = Blank 1 (in whole number)
b) The profit or loss would be realized on a monthly volume of 61,000 units = Blank 2
c) The volume is needed to obtain a profit of $16,000 per month = Blank 3 (in whole number)
d) The volume is needed to provide revenue of $23,000 per month = Blank 4 (in whole number)
Explanation / Answer
For x units of production and sale,
Cost function:
C(x) = 0.99x + 12480
Revenue function:
R(x) = 1.18x
So,
Profit function:
P(x) = R(x) - C(x) = 1.18x - (0.99x + 12480)
P(x) = 0.19x - 12480
a) In case of break even,
P(x) = 0
So,
0.19x - 12480 = 0
x = 12480/ 0.19
x = 65684.21
So,
Volume per month is required in order to break even is 65684
b) For x = 61000,
P(x) = 0.19(61000) - 12480 = -890
So,
The profit or loss would be realized on a monthly volume of 61,000 units = -890
c) For P(x) = 16000
0.19x - 12480 = 16000
0.19x = 16000 + 12480
0.19x = 28480
x = 28480/ 0.19
x = 149894.74
So,
The volume is needed to obtain a profit of $16,000 per month = 149895
d) R(x) = 23000
1.18x = 23000
x = 23000/1.18
x = 19491.53
So,
The volume is needed to provide revenue of $23,000 per month = 19492
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.