a fan jumps into a swimming pool in an attempt to drown her sorrows. She is able
ID: 2997930 • Letter: A
Question
a fan jumps into a swimming pool in an attempt to drown her sorrows. She is able to float on her back...in a position that is neutrally buoyant...so that she can continue to breathe through her mouth. Believing that 70% of her body is composed of water, and 20% is composed of denser materials (bones, teeth, etc.) with a specific gravity of 1.25, what is the specific gravity of the remaining 10% of her body/internal composition? (Specific gravity is just the ratio of density of a material to water. Thus, a specific gravity of 1.25 corresponds to a density of .)
Explanation / Answer
Since the body is sailing neutrally buoyant, we can say that the overall specific gravity of body is 1.
Let the total volume of the body be 100 . Now as its specific gravity is 1, its density is also 1. (Density = specific gravity * density of water ( i.e. 1 g/cc) )
Hence total mass of body is 100. ( mass = volume * density )
Mass of water = (70% of 100 * 1) = 70* 1 = 70
Mass of denser materials = ( 20 % of 100 * 1.25 ) = 20 * 1.25 = 25
Remaining volume = ( 10 % of 100 ) = 10
Let its specific gravity be G.
mass of remaining volume = 10* G
Total mass= 100 = 70 + 25 + 10 G
100 = 95 + 10 G
10 G = 5
G = 0.5
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.