a disk with mass, M=0.3kg, radius R= 0.5m, and negligible thickness, has body ax
ID: 2192281 • Letter: A
Question
a disk with mass, M=0.3kg, radius R= 0.5m, and negligible thickness, has body axes (e1, e2, e3) which are rigidly attached to the disk and have their origin at the center of mass of the disk. The only nonzero moments of inertia, with respect to these axes, are I11= I22 = (1/4)MR^2 and I33 = (1/2)MR^2. The disk is thrown (like a Frisbee) so that its angular velocity vector, w, makes an angle, alpha=25 degrees with respect to the body axis, e3. Assume that the magnitude of the angular velocity is w=30 rad/s. What is the magnitude of the angular momentum? What is the angle, theta, between the angular momentum vector and the body axis, e3?Explanation / Answer
F=mvr =0.3{30(0.5)} =0.3(15) =4.5
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.