A spherical meteorite is entering the Earth\'s atmosphere. At an altitude of 10,
ID: 2996097 • Letter: A
Question
A spherical meteorite is entering the Earth's atmosphere. At an altitude of 10,000 m, where the ambient temperature is 223 degree K and the pressure is 26.500 Pa. the speed of the meteorite is 800 m/s. Because the meteorite is traveling supersonically, there is a shock wave standing ahead of it. as shown in the figure. (For air. use k = 1.4. R = 287 m2/s2/K.) At what Math number is the meteorite traveling? One streamline is shown in the figure that Ls seen to crass the shock wave at a right angle. At point P. just downstream of the shock, what is the Mach number of the flow in a coordinate, system fixed to the meteorite? What is the static pressure at point P? What is the temperature at the stagnation point S on the meteorite? You may assume that air Ls an ideal gas and that the specific heat . You may assume that the air is calorically perfect and the stagnation enthalpy is given byExplanation / Answer
As you may already know the shock is a Detached Bow Shock.But for properties at points P and S can be solved using normal sshock wave relations.
SAYING THIS NOW WE CAN GO AHEAD AND SEE HOW WE CAN SOLVE IT easily.
the primary rule in normal shock relation is total enthalpy or total temperture are conserved.
that is ho= h+v^2/2 = constant
at point S
v=0 and h=Cp* (To2)
ho=Cp(To2)
at point before bow shock.
V=800 and h=Cp*T1 = Cp*223
ho=Cp*223 + (800)^2/2
using enthalpy relation and equating befor and after
Cp*223 + (800)^2/2 = Cp * (To2)
Cp=1004.5
1004.5*223 + (800)^2/2 = 1004.5 * (To2)
To2 = 541.566451 K ==>temperature at S ==>answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.