Fluid Mechanics?? Water is pumped through the steel (e = 0.046 mm) pipeline syst
ID: 2995562 • Letter: F
Question
Fluid Mechanics??
Water is pumped through the steel (e = 0.046 mm) pipeline system. Pipes 1 and 2 are the same kind of pipe, but pipe 2 is three times as long as pipe 1. They arc the same diameter (30 cm). The volume flow rate (discharge) of water in pipe 2 is measured to be 0.025 m2/sec. 1000 kg/m3 Ignore all minor losses and assume the same value of f in both pipes, what will be the discharge in pipe I (m3/sec)? Based on the discharge obtained from part (a), calculate the friction coefficient/in pipe I and 2. With the new/factor, recalculate the discharge in pipe 1. What is the % error for assuming same value of f? If the length of pipe 1 is 100 m. recalculate the discharge in pipe I considering all minor losses (flanged tee and pipe bend: r/d = 10). What is the % error for ignoring all minor losses? (Use f factors obtained in part (b). The % error can be calculated between results for part (b) and (c).)Explanation / Answer
a)
Pipe cross-section area A = pi/4 *d^2 = 3.14 / 4 * 0.3^2 = 0.07065 m^2
Velocity in pipe 2 is V2 = Q2 / A2
= 0.025 / 0.07065
= 0.35386 m/s
Drop in head between A and B based on pipe 2 is = f*(3L)/d *V2 ^2 / (2g)
Drop in head based on pipe 1 = f*L/d * V1 ^2 / (2g)
Equating both,
3*V2 ^2 = V1 ^2
3*0.35386 ^2 = V1 ^2
V1 = 0.6129 m/s
Q1 = A*V1
= 0.07065*0.6129
= 0.0433 m^3/s
b)
Re in pipe 2 is = rho*V*d / mu
= 1000*0.35386*0.3 / (1.51*10^-3)
= 70303
Since Re > 2300, flow is turbulent.
Relative roughness e = eps / d
= 0.046 / 300
= 0.0001533
From Moody chart for Re = 70303 and e = 0.0001533 we get f = 0.019
Drop in head between A and B = f*(3L)/d *V2 ^2 / (2g)
= 0.019*3*L / 0.3 *0.35386^2 / (2*9.81)
= 0.0012126*L m
Re1 = 1000*0.6129*0.3 / (1.51*10^-3) = 1.21768*10^5
From Moody chart for Re = 1.21768*10^5 and e = 0.0001533 we get f = 0.018
Drop in head based on pipe 1 = f*L/d * V1 ^2 / (2g)
= 0.018*L / 0.3 *V1 ^2 / (2*9.81)
= 0.003058*L*V1 ^2
Equating both,
0.0012126*L = 0.003058*L* V1^2
V1 = 0.6297 m/s
Q1 = A*V1
= 0.07065*0.6297
= 0.04449 m^3/s
%error = (0.04449 - 0.0433)*100 / 0.04449
= 2.67%
c)
There are 2 90 deg bends. From table, for r/d = 10, we have K = 0.32
There are 2 flanged tees. For each K = 0.5
Total minor losses = (2*0.32 + 2*0.5)*V2 ^2 / (2g)
= 1.64*0.35386^2 / (2*9.81)
= 0.0104666 m
Drop in head based on pipe 2 = 0.0012126*(100) + 0.0104666 = 0.1317266 m
0.1317266 = 0.003058*100* V1^2
V1 = 0.6563 m/s
Q1 = A*V1
= 0.07065*0.6563
= 0.04637 m^3/s
% error = (0.04637 - 0.04449)*100 / 0.04449
= 4.22 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.