Floyd Industries stock has a beta of 1.30. The company just paid a dividend of $
ID: 2750528 • Letter: F
Question
Floyd Industries stock has a beta of 1.30. The company just paid a dividend of $.30, and the dividends are expected to grow at 4 percent per year. The expected return on the market is 13 percent, and Treasury bills are yielding 6.0 percent. The most recent stock price for Floyd is $77.
Calculate the cost of equity using the DDM method. (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Calculate the cost of equity using the SML method. (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Floyd Industries stock has a beta of 1.30. The company just paid a dividend of $.30, and the dividends are expected to grow at 4 percent per year. The expected return on the market is 13 percent, and Treasury bills are yielding 6.0 percent. The most recent stock price for Floyd is $77.
Explanation / Answer
a)
Cost of equity, re = D1÷Price+Growth rate
= $0.30×(1+4%)÷$77+4%
= 4.41%
b)
Cost of equity = Rf+×Rp
Rf is risk free return
Rp is risk premium
= 6%+1.3×(13%-6%)
= 15.10%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.