Floyd Industries stock has a beta of 1.30. The company just paid a dividend of $
ID: 2796420 • Letter: F
Question
Floyd Industries stock has a beta of 1.30. The company just paid a dividend of $.30, and the dividends are expected to grow at 4 percent per year. The expected return on the market is 13 percent, and Treasury bills are yielding 6.3 percent. The most recent stock price for the company is $80.
Calculate the cost of equity using the DDM method. (Do not round intermediate calculations and enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Calculate the cost of equity using the SML method. (Do not round intermediate calculations and enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Floyd Industries stock has a beta of 1.30. The company just paid a dividend of $.30, and the dividends are expected to grow at 4 percent per year. The expected return on the market is 13 percent, and Treasury bills are yielding 6.3 percent. The most recent stock price for the company is $80.
Explanation / Answer
a.
Cost of equity Using DDM method
Cost of equity = [Current Dividend × (1 + Growth rate) / Current Stock Price] + Growth rate
= [$0.30 × (1 + 4%) / $80] + 4%
= ($0.312 / $80) + 4%
= 0.39% + 4%
= 4.39%
Cost of equity using DDM model is 4.39%.
b.
Cost of equity using SML method
Risk free rate = 6.3%
Beta risk = 1.30
Market return = 13%
Cost of equity is calculated below using CAPM formula:
Cost of equity = Risk free rate + (Market Return - Risk free rate) × Beta
= 6.3% + (13% - 6.30%) × 1.30
= 6.3% + (6.70% × 1.30)
= 6.3% + 8.71%
= 15.01%
Cost of equity is 15.01%.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.