Some brave guy of 161 lb decides to go bungee jumping from a bridge, which is h=
ID: 2994393 • Letter: S
Question
Some brave guy of 161 lb decides to go bungee jumping from a bridge, which is h=200 ft above the surface of a river. Knowing that the cords that the guy can choose from can be treated as springs when extended and that the coefficient of stiffness of these cords is . Determine the length of the cord that the guy must choose if he wants to just barely touch the water after jumping off the bridge. Neglect the size of this guy. k= 500 lb/ft
Explanation / Answer
Amplitude of motion(A) =mg/k=161*32.174/500 =10.36
So it will go A feet furthur down after coming into equillibrium position.
So length of rope=200-A = 189.64 ft.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.