The figure shows an assembly for testing the wooden specimen AB. The specimen ha
ID: 2994288 • Letter: T
Question
The figure shows an assembly for testing the wooden specimen AB. The specimen has thickness (perpendicular to the figure) of 8 mm and width d = 10 mm, and the dimension h = 18 mm. If the wood fails in tension at a stress of 800 kPa and in shear at 200 kPa, determine the value of the axial force F at which failure occurs and describe the resulting failure.
The figure shows an assembly for testing the wooden specimen AB. The specimen has thickness (perpendicular to the figure) of 8 mm and width d = 10 mm, and the dimension h = 18 mm. If the wood fails in tension at a stress of 800 kPa and in shear at 200 kPa, determine the value of the axial force F at which failure occurs and describe the resulting failure.Explanation / Answer
For Tension failure :
F = 800 * 10^3 * 10*10^-3* 8*10^-3 = 64 N
For Shear Failure :
F = 200*10^3 * 18*10^-3 * 8*10^-3 = 28.8 N
so 28.8 N is lesser value
ans is 28.8 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.