The figure shows a wood cylinder of mass m = 0.6 kg and length L = 0.12 m, with
ID: 1621169 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
from the figure
mgsintheta-fs= ma
net torque is zero
There are two sources of torque acting in opposite directions of rotation: the force of friction tries to make the cylinder to roll down while the currrent creates a torque that tries to make it go uphill
T = Tfriction-Tcurrent
Tcurrent = mue*B = i 2rLB sintheta* N
f =i 2LB sintheta* N
i = mg/2NLB = 0.6*9.8/2*12*0.12*0.54
i = 3.78 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.