An arrow is released from point A on the hill (as shown) with an initial velocit
ID: 2994166 • Letter: A
Question
An arrow is released from point A on the hill (as shown) with an initial velocity u = 5 m/s at right angle to the slope of the hill. The hill is inclined at an angle ?=30
An arrow is released from point A on the hill (as shown) with an initial velocity u = 5 m/s at right angle to the slope of the hill. The hill is inclined at an angle theta = 30 degree w. r. t horizontal. Find the range R of the arrow where it hits the ground (Assume the point of impact lies on the hill). Work only in the coordinate system as shown. Neglect any drag.Explanation / Answer
acceleration in x = g* sin 30
accelration in y = g* cos 30
time of flight = 2* time taken to reach max height = 2*u/(g*cos 30) = 1.17826 s
now in x-direction
h = ux*t + 0.5*g*t^2 = 0 + 0.5*g*sin 30 *1.17826^2 = 3.4 metres
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.