An arrow is released from point A on the hill (as shown) with an initial velocit
ID: 2277093 • Letter: A
Question
An arrow is released from point A on the hill (as shown) with an initial velocity u = 5 m/s at right angle to the slope of the hill. The hill is inclined at an angle =30° w.r.t horizontal. Find the range R of the arrow where it hits the ground (Assume the point of impact lies on the hill). Work only in the coordinate system as shown. Neglect any drag.
Explanation / Answer
in the given coordinate system,
acceleration due to gravity has x-component=9.8*cos 60=4.9 m/s^2
y component=9.8*sin 60=8.487 m/s^2
if it takes time t,
to reach y=0
5*t-0.5*8.487*t^2=0
t=1.178 sec
so R=0.5*4.9*1.178^2=3.4 m
so R=3.4 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.