An arrow is shot at an angle 39? with the horizontal. It has a velocity of ....
ID: 1311788 • Letter: A
Question
An arrow is shot at an angle 39? with the horizontal. It has a velocity of .... (refer to picture)
PLEASE HELP!!!!
014 (part 1 of 2) An arrow is shot at an angle 39 with the horizontal. It has a velocity of 45 m/s. How high will the arrow go? The accelera-tion of gravity is 9.8 m/s2 Answer in units of m 015 (part 2 of 2) What horizontal distance will it travel? Answer in units of m 016 An autographed baseball rolls off of a 1.3 m high desk and strikes the floor 0.17 m away from the desk. How fast was it rolling on the desk before it fell off? The acceleration of gravity is 9.81 m/s2 Answer in units of m/sExplanation / Answer
Part 1)
Apply vf2 = vo2 + 2ad in the vertical
Initial vertical velocity = 45(sin 39) = 28.3 m/s
So... 0 = 28.32 + 2(-9.8)(d)
d = 40.9 m
Part 2)
Apply R = vo2sin2(angle)/g
2theta = 78 degrees
R = (45)2(sin 78)/(9.8)
R = 202 m
Part 3)
Start with the vertical to find out how long it takes to fall
d = vot + .5at2
1.3 = 0 + (.5)(9.81)(t)2
t = .515 sec
Then in the horizontal, d = vt
.17 = v(.515)
v = .330 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.