Solar panel is placed on roof (well insulated). The efficiency of the panel is n
ID: 2993470 • Letter: S
Question
Solar panel is placed on roof (well insulated). The efficiency of the panel is n=P/(aGA)=0.7-0.001(Ts)
P=Power
A=Area of panel (10m^2)
Ts=Panel Temperature
The emissivity is 0.7
The absortivity is 0.5
The total radiation on the panel is at a rate G=900 W/m^2. Determine the amount of power produced for the following conditions:
Day 1: T_infinity= 40 degrees celcius and h=10W/m^2
Day 2: T_infinity=5 degrees celcius and h=15W/m^2
Sorry if the question is phrased strangely, I tried to summarize it. Any help would be massively appreciated.
Explanation / Answer
P/aGA =0.7-0.001*Ts
a =0.5 is the absorbivity
A =10 m^2
G =900 W/m^2
1st day Ts =40 deg C
P/aGA =0.7-0.04 =0.66
P =0.66*0.5*900*10 =2970
h is the radiation emitted by an equivalent blackbody per unit area
P0 =P -e*h*A =2970-0,7*10*10 = 2900 W
e =0.7 is the emissivity
2nd day Ts =5 deg C
P/aGA =0.7-0.005 =0.695
P =0.695*0.5*900*10 =3127.5 W
P0= P-e*h*A =3127.5-0,7*15*10 =3022,5 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.