Solano Company has sales of $840,000, cost of goods sold of $540,000, other oper
ID: 2531056 • Letter: S
Question
Solano Company has sales of $840,000, cost of goods sold of $540,000, other operating expenses of $70,000, average invested assets of $2,450,000, and a hurdle rate of 11 percent.
Required:
1. Determine Solano’s return on investment (ROI), investment turnover, profit margin, and residual income. (Do not round your intermediate calculations. Enter your ROI and Profit Margin percentage answer to the nearest 2 decimal places, (i.e., 0.1234 should be entered as 12.34%). Round your Investment Turnover answer to 4 decimal places.)
Return on Investment Turnover= __%
Investment Turnover
Profit Margin= __ %
Residual Income (Loss)=
2. Several possible changes that Solano could face in the upcoming year follow. Determine each scenario’s impact on Solano’s ROI and residual income. (Note: Treat each scenario independently.) (Enter your ROI percentage answers to 2 decimal places, (i.e., 0.1234 should be entered as 12.34%.))
a. Company sales and cost of goods sold increase by 40 percent.
Return on Investment= __ %
Residual Income (Loss)=
b. Operating expenses decrease by $12,000.
Return on Investment= __ %
Residual Income (Loss)=
c. Operating expenses increase by 10 percent.
Return on Investment= __ %
Residual Income (Loss)=
d. Average invested assets increase by $470,000.
Return on Investment= __ %
Residual Income (Loss)=
e. Solano changes its hurdle rate to 17 percent.
Return on Investment= __ %
Residual Income (Loss)=
Explanation / Answer
Solution:
Part 1 ---
Return on Investment = Operating Income / Average Invested Assets x 100
Operating Income = Sales 840,000 – COGS 540,000 – Operating Expense 70,000 = $230,000
Return on Investment = Operating Income 230,000 / Average Invested Assets 2,450,000 x 100
= 9.39%
Investment Turnover = Sales / Average Invested Assets = 840,000 / 2,450,000 = 0.34
Profit Margin = Operating Profit / Net Sales x 100
= 230,000 / 840,000 x 100
= 27.38%
Residual Income (loss) = Operating Profit – (Average Invested Assets x Hurdle Rate)
= 230,000 – (2,450,000*11%)
= 230,000 – 269,500
= ($39,500)
Part 2(a) ---
Upcoming Year Sales = 840,000 * 140% = $1,176,000
COGS = 540,000*140% = 756,000
Net Income = 1,176,000 – 756,000 – 70,000 = $350,000
Return on Investment = Net Income / Average Invested Asset x 100
= 350,000 / 2,450,000 x 100
= 14.29%
Residual Income (loss) = Net Income – Minimum Required Return as calculated in part 1
= 350,000 – 269,500
= $80,500
Part 2(b) – Operating Expenses decrease by $12,000
Net Income = 230,000 + Decrease in Operating Exp 12,000 = $242,000
Return on Investment = Net Income 242,000 / Average Invested Asset 2,450,000 x 100
= 9.88%
Residual Income (loss) = Net Income 242,000 – Minimum required return 269,500 = ($27,500)
Part 2(c) –
Net Income = $230,000 – Operating Expense Increase 70,000*10% = 223,000
Return on Investment = Net Income 223,000 / Average Invested Asset 2,450,000 x 100 = 9.10%
Residual Income (loss) = Net Income 223,000 – Minimum required return 269,500 = ($46,500)
Hope the above calculations, working and explanations are clear to you and help you in understanding the concept of question.... please rate my answer...in case any doubt, post a comment and I will try to resolve the doubt ASAP…thank you
Pls ask separate question for remaining parts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.