Solar panel technology has greatly improved over the past few years, but in 2010
ID: 105048 • Letter: S
Question
Solar panel technology has greatly improved over the past few years, but in 2010 they were only about 15% efficient in converting sunlight to electricity. A typical home will use about 40. kWh of electricity per day. Assuming 8.0 hours of useful sunlight per day, and knowing that the usn supplies energy at a rate of 1.0 kWh per sq meter of surface, calculate the minimum solar panel area necessary to provide all of the typical home's electricity.
40 KWh of electricity per day. Assuming k0 hours of useful sunlight per day, and knowing that the sun supplies energy of a ratc of L.O kW per squaremeter of surface, caloulate the minimumExplanation / Answer
We need 40 kWh of electricity per day = 40000 Watts
Efficiency = 15%
Energy supply of sun = 1kWh / m2 = 1000 Watts
Total Power Output=Total Area x Solar Irradiance x Conversion Efficiency
40000 watts = Total Area * 1000 * 8 *0.15
Total Area = 33.33 m^2
Minimum solar panel area necessary to provide all of the typical home's electricity = 33.33 m^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.