A gallon of liquid gasoline contains about 131 MJ (124,340 Btu) of energy. This
ID: 2992385 • Letter: A
Question
A gallon of liquid gasoline contains about 131 MJ (124,340 Btu) of energy. This fuel isatomized and burned with the oxygen contained in air in an internal combustion (IC) engine.
This energy (heating value) is released in an ideal or complete combustion process. An internal
combustion engine produces shaft work. The typical internal combustion engine has a 25%
thermal efficiency. What is the amount of shaft work produced by a typical IC engine per
gallon? The remainder of the energy released in the combustion is in the form of heat, which is
transferred to the IC engine coolant (antifreeze) and rejected into the atmosphere through the
radiator as waste heat. How much waste heat is rejected per gallon of fuel burned
Explanation / Answer
The IC engine have 25 % efficiency So Amount of shaft work = 131 * 25 / 100 = 32.75 MJ The wastage = 131 - 32.75 = 98.25MJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.