A furniture business rents chairs for conferences. A contract is drawn to rent a
ID: 3348039 • Letter: A
Question
A furniture business rents chairs for conferences. A contract is drawn to rent and deliver up to 400 chairs for a particular meeting. The exact number would be determined by the customer later. The price will be $90 per chair up to 300 chairs. If the order goes above 300 chairs, the price would be reduced by $0.25 per chair for every additional chair ordered above 300. This reduced price would be applied to the entire order. Determine the largest and smallest revenues this business can make under this contract.
Please show all work!!
Explanation / Answer
x = number of additional chairs
x <= 400-300 = 100
R(x) = (x+300)(90 - 0.25*x) = -1/4 x^2 + 25x + 27000
R'(x) = -x/2 + 25 = 0 -> x = 50 : maximum point
boundary points: x = 0 , x = 100
R(0) = 27000
R(50) = 350*(90 - 50/4) = 27125
R(100) = 27000
So
largest revenue = $27125
smallest revenue = $27000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.