Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A furnace operating at 500 K supplies heat and cooling water at 300 K removes wa

ID: 1312926 • Letter: A

Question

A furnace operating at 500 K supplies heat and cooling water at 300 K removes waste heat to the power cycle shown below. The flow rate around the cycle is 100 mol/s. What is the Carnot efficiency of a cycle operating between the same temperatures? How much heat is supplied to the cycle? How much waste heat is generated? How much work is produced by the cycle? Give your answers in kW. What is the efficiency of the cycle? What is the total change in entropy of the universe associated with this cycle?

Explanation / Answer

carnot efficiency = (1 -(300/500)) = 0.4

heat supplied = 10*500*0.1 KW = 500 KW

work generated = (1/2)*10*200*0.1 KW = 100 KW

heat wasted = 500 - 100 KW = 400 KW

efficiency = 100/500 = 20%

total change in entropy of the universe = 0

as carnot cycle is a reversible process

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote