4-35 A well-insulated rigid tank contains 5 kg of a saturated liquid-vapor mixtu
ID: 2992201 • Letter: 4
Question
4-35 A well-insulated rigid tank contains 5 kg of a saturated liquid-vapor mixture of water at 100 kPa. Initially three-quarters of the mass is in the liquid phase. An electric resistor placed in the tank connected to a 100-V source, and a current of 8 A flows through the resistor when the switched is turn on. Determine how long it will take to vaporize all the liquid in the tank. Also, show the process on a T-v diagram with respect to saturation lines. (Note: I was trying to follow Cheggs/Cramster solution and I got lost when I tried to follow the interpolation, where did they get the values u2 = 2554.4 + (0.4243-0.4466)/(0.39248-0.4466) x (2559.1Explanation / Answer
First of all since it is an insulated system, hence, Q = 0, and also , K.E. = P.E. = 0
By first law:
Win = U = m.(u2 - u1)
m = 5 Kg
Now, Win is only electrical energy (No Expansion work as Volume remains constant, hence P.dV = 0)
Win = V.I.t
Now at state 1, i.e. P1 = 100 Kpa and quality = 0.25
v1 = vf + 0.25 x vfg
= (0.001043) + 0.25 x 1.693 = 0.4243 m^3/Kg
u1 = uf + 0.25 x ufg = 417.40 + 0.25 x 2088.2 = 939.05 KJ / Kg
[I hope u could find the values if vf , vfg, uf and ufg from the table. they have been taken directly from table]
Now v2 = v1 = 0.4243 m^3/kg
also do note that state 2 is a saturated vapour. ie. v2 = vg = 0.4243 m^3?kg
Now at Vg = 0.4466 m^3/kg u = 2559.1 KJ/Kg
and at Vg = 0.39248 m^3 /kg u = 2554.4 KJ/Kg
so vg = 0.424 3must be lying in b/w these two values and we have to find the corresponding u.
INTERPOLATION:
The rule which I am going to teach u now, stick to it in future also. It can help u out.
Interpolation can be imagined as a simple equation of line. Let it be:
y = m.x + c
now put , y= u and x = vg , to form 2 equations and find the value of m and c
2559.1 = m x 0.4466 + C (i)
2554.4 = m x 0.39248 + C (ii)
now on solving these 2 equations :
m = 86.84 and C = 2520.315
so line equation becomes :
y = 86.4 . X + 2520.31
Now we out X = 0.4243 to obtain thevalue of y which will be our U at Vg = 0.4243
U2 = y = 86.4 x 0.4243 + 2520.31
= 2556.9 (approximately close)
V.I. dt = 5 x ( 2556.9 - 939.05) x 1000
110 x 8 x dt = 5 x 1617.85 x 1000
dt = 9186 s = 153.1 min
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.