1.Suppose that an insurance agent fot 20th century insurance claims he sells is
ID: 2959311 • Letter: 1
Question
1.Suppose that an insurance agent fot 20th century insurance claims he sells is $700/yr.A sample of 50 customers yields a mean of $650 and a standard deviation of s=$150. You decide to test his claim @ the a=0.05 significance level.
If the hypothess are: Ho:u=700 H1: u=700
With criical values of+_ 1.96, compute the smple statistic, and choose the appropriate conclusion.
2. Suppose that a CEO Company claims his employees severance pkg. is 450,000. You decide to test thi claim @ significance level of a=0.04. A sample of 40 employees yield mean of 414,845 with sample std. dev of s=$125,575. Compute the probability of geting a sampl statistic at least as extreme as z=-.77 and interpret this probability value.
Explanation / Answer
1. Given n=50, xbar=650, s=150
Ho:u=700
H1: u not equal to 700
The test statistic is
Z=(xbar-)/(s/n)
=(650-700)/(150/sqrt(50))
= -2.36
Since Z= -2.36<-1.96, we reject Ho.
---------------------------------------------------------------------------------------
2. the probability of geting a sampl statistic at least as extreme as z=-.77 is
2*P(Z>=-0.77) = 0.7793 is p-value.
Since p-value is larger than a=0.04, we do not reject Ho.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.