1.Stock B has expected return of 16% and standard deviation of 35%. Stock C has
ID: 2704008 • Letter: 1
Question
1.Stock B has expected return of 16% and standard deviation of 35%.
Stock C has expected return of 12% and standard deviation of 22%.
Their returns have correlation of 0.1474.
Form a portfolio with expected return of 13%.
2.Stock B has expected return of 16% and standard deviation of 35%.
Stock C has expected return of 12% and standard deviation of 22%.
Their returns have correlation of 0.15.
Find the minimum variance portfolio.
2.Stock B has expected return of 16% and standard deviation of 35%.
Stock C has expected return of 12% and standard deviation of 22%.
Their returns have correlation of 0.15.
Find the minimum variance portfolio.
Explanation / Answer
2. Weight=(0.22*0.22-0.01155)/(0.22*0.22+0.35*0.35-2*0.01155)=0.25
Covariance=0.15*0.22*0.35=-0.01155
weight of c=1-0.25=0.75
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.