The international pollingorganization reported data from a survey of 2000 random
ID: 2954830 • Letter: T
Question
The international pollingorganization reported data from a survey of 2000 randomly selectedCanadians who carry debit cards. Participants in this survey wereasked what they considered the minimum purchase amount for which itwould be acceptable to use a debit card. Suppose that the samplemean and standard deviation were $9.15 and $7.60 respectively.(These values are consistent with a histogram of the sample datathat appears in the report.) Do these data provide convincingevidence that the mean minimum purchase amount for which Canadiansconsiders the use of a debit card to be appropriate is less than$10? Carry out a hypothesis test with a significance level of0.01?
Explanation / Answer
Given n=2000, xbar=9.15, s=7.60 =0.01, Z(0.01)=-2.326 (check normal table) The test hypothesis is Ho:>=10 Ha:Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.