The internal Revenue Services is studying the category of charitable constributi
ID: 3133609 • Letter: T
Question
The internal Revenue Services is studying the category of charitable constributions. A sample of 30 returns is selected from young couples between the ages of 20 and 35 who had and adjusted gross income of more than $100,000. Of these 30 returns, 4 had chariatable contributions of more than $1,000. Suppose 3 of these return are selected for a comprehensive audit. What
What is the probability excatly one of the three audited had a charitable deduction of more than $1,000?
Explanation / Answer
Note that the probability of x successes out of n trials is
P(x) = C(N-K, n-x) C(K, x) / C(N, n)
where
N = population size = 30
K = number of successes in the population = 4
n = sample size = 3
x = number of successes in the sample = 1
Thus,
P( 1 ) = 0.320197044 [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.