The intensity of sound is the power of the sound waves divided by the area on wh
ID: 1478428 • Letter: T
Question
The intensity of sound is the power of the sound waves divided by the area on which they are incident. Intensity is measured in watts per square meter, or W/m2.
The human ear can detect a remarkable range of sound intensities. The quietest sound that we can hear has an intensity of 1012W/m2, and we begin to feel pain when the intensity reaches1 W/m2 . Since the intensities that matter to people in everyday life cover a range of 12 orders of magnitude, intensities are usually converted to a logarithmic scale called the sound intensity level , which is measured in decibels (dB). For a given sound intensity I, is found from the equation
=(10dB)log(II0),
where I0=1.0×1012W/m2.
B:
If a speaker gives a sound intensity of106W/m2 at a certain point, what is the sound intensity level at that point?
Express your answer in decibels
Explanation / Answer
here,
the intensity of sound , I = 10^-6 W/m^2
I0 = 10^-12 W/m^2
beta = 10 dB * ( log( I/I0))
beta = 10 dB* log( 10^-6 /10^-12)
beta = 60 dB
the sound intensity level beta at that point is 60 dB
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.