A tire company finds the lifespan for one brand of its tires is normally distrib
ID: 2952651 • Letter: A
Question
A tire company finds the lifespan for one brand of its tires is normally distributed with a mean of 47,500 miles and a standard deviation of 3000. If the manufacturer is willing to replace no more than 10% of the tires, what should be the approximate number of miles for a warranty?Explanation / Answer
Let m be the approximate minimum or cut-off number of miles thatthe manufacturer should set for a warranty of the tires. P(x>m) =10% P{x>[(m-47500)/3000]} =0.10 So, [(m-47500)/3000] = Z0.10 [(m-47500)/3000] = Z(0.5-0.4) i.e., [(m-47500)/3000] = 1.28 m-47500 = 1.28 * 3000 m-47500 = 3840 m = 51340 Therefore, the manufacturer should set the minimum or cut-offnumber of miles to be approximately 51340 for a warranty of thetires, if he/she is not willing to replace no more than 10% of thetires.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.