A tiger running after prey An elephant running across a field A beetle walking a
ID: 1449966 • Letter: A
Question
A tiger running after prey
An elephant running across a field
A beetle walking across a jungle floor
A cat walking down a sidewalk
It is generally a good idea to gain an understanding of the "size" of units. Consider the following objects and calculate their kinetic energy A ladybug weighing 34.0 milligrams flies by your head at 4.09 km/h. Number A 6.75-kg bowling ball slides (not rolls) down an alley at 16.9 km/h. Number A car weighing 1120-kg is moving at a speed of 39.5 km/h Number Based on your results above, which of the following scenarios below likely describe an object possessing one joule of kinetic energy?Explanation / Answer
for ladybug
m = mass = 34 x 10-3 x 10-3 = 34 x 10-6 kg
v = speed = 4.09 (5/18) = 1.14 m/s
Kinetic energy is given as
KE = (0.5) m v2 = (0.5) (34 x 10-6 ) (1.14)2 = 2.21 x 10-5 J
for bowling ball
m = mass = 6.75 kg
v = speed = 16.9 (5/18) = 4.7 m/s
Kinetic energy is given as
KE = (0.5) m v2 = (0.5) (6.75) (4.7)2 = 74.6 J
for car :
m = mass = 1120 kg
v = speed = 39.5 (5/18) = 10.97 m/s
Kinetic energy is given as
KE = (0.5) m v2 = (0.5) (1120) (10.97)2 = 67390.90 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.