A ALEKS: Denise Hooper x ? -) C ? Secure? https://www-awhaleks.com/alekscg/x/bl.
ID: 2946852 • Letter: A
Question
A ALEKS: Denise Hooper x ? -) C ? Secure? https://www-awhaleks.com/alekscg/x/bl.ew/loju.IgNslkgLjY22rR16. 2MaCShSKNukulhK4-ZbliWMO ALEKS INBOX REPORT OPTIONS Calculator Gradebook Calendar Review A certain disease occurs in 6% of the population. A test for the disease is fairly accurate: it misdassifies people with the disease as healthy 2% of the time and reports that a healthy person is diseased just 8% of the time. Suppose that a person tests positive for the disease. Compute the probability that the person does indeed have the disease. Round your answer to two decimal places. (If necessary, consult a list of formulas.) Clear Undo Help Next > ExplainExplanation / Answer
Here, we are given that:
P( disease ) = 0.06
P( negative test | disease ) = 0.02
P( positive test | no disease ) = 0.08
Using law of total probability, we get:
P( positive test ) = P( positive test | no disease )P( no disease ) + P( positive test | disease )P( disease )
P( positive test ) = 0.08*(1 - 0.06) + (1 - 0.02)*0.06 = 0.1340
Using Bayes theorem, we get here:
P( disease | positive test ) = P( positive test | disease )P( disease ) / P( positive test )
P( disease | positive test ) = (1 - 0.02)*0.06 / 0.1340 = 0.4388
Therefore 0.4388 is the required probability here.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.