A =5 B=9 M=75 N=78 1. A sample of gas fills up half of a test tube, which is inv
ID: 2043716 • Letter: A
Question
A =5B=9
M=75
N=78
1. A sample of gas fills up half of a test tube, which is inverted over a large tank of water, as shown at right. If a is even, then this gas is Nitrogen (N2); if a is odd, then this gas is Carbon Dioxide (CO2). The temperature of the gas is m ºC and it occupies n cm3 at atmospheric pressure.
(a) How many molecules of the gas are in the tube?
(b) What is the total mass of the gas in the tube?
(c) What is the root mean square speed of each molecule?
The test tube is lowered to a location where the pressure is (1.00+a+b) atm and the temperature is (m – a) ºC.
(d) What is the new volume of gas in the tube?
Note: you will need to look up some values in a periodic table, for one or more parts.
Explanation / Answer
a) P=1 atm, V=78/1000 l, T=75 oC
mole=PV/RT = 0.00273 mole.
Molecules = 0.00273*6.022*10^23 = 16.44*10^21 molecules.
b) mass = mole * Molecular wt.
c) rms speed = sqrt(3*R*T/M), M=molecular wt.
d) P=15 atm, T=70 oC, Mole=0.00273
V=Mole*R*T/P = 0.00363 l = 3.663 ml.
Your a, b of the question wsnot clear.. I guessed them to be the datas at the top one.. clear the question if doubt remains..
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.