A = v_2 - v_1/Delta t v = positlon_2 - position_1/t_2 - t_1 speed = distance/t p
ID: 1637314 • Letter: A
Question
A = v_2 - v_1/Delta t v = positlon_2 - position_1/t_2 - t_1 speed = distance/t pace = time/distance A runner completes 7.5 laps around a 400m track during a 12 minute run test. The distance across the track from the top of the curve (starting position) to the top of the other curve (finish position) is 160m. Calculate the following quantities: a. The distance the runner covered b. The runner's displacement from being to end of the test c. The runner's average speed d. The runner's average velocity e. The runner's average pace Jeremy throws a fastball towards home plate at 102mph. If home plate is 17.9m from the point of release, how much time does the batter have to react to the ball?Explanation / Answer
part a:
distance covered=number of laps*distance in one lap
=7.5*400
=3000 m
part b:
displacement=shortest distance between the initial and end point
=160 m
part c:
average speed=total distance/total time
=3000 m/(12*60 seconds)
=4.1667 m/s
part d:
runners average velocity=total displacement/total time
=160/(12*60)=0.2222 m/s
part e:
average page=total time/total distance=12*60 seconds/3000 m=0.24 second/m
Q2.
speed=102 mph=45.5981 m/s
then time taken to react=distance/speed
=17.9/45.5981
=0.39256 seconds
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.