Given the following hypotheses: H 0 : 12 H 1 : > 12 A random sample of 10 observ
ID: 2935566 • Letter: G
Question
Given the following hypotheses:
H0: 12
H1: > 12
A random sample of 10 observations is selected from a normal population. The sample mean was 11 and the sample standard deviation 5.1. Using the 0.05 significance level:
A. State the decision rule. (Round your answer to 3 decimal places.)
Reject H0 is t > ?
B. Compute the value of the test statistic. (Negative answers should be indicated by a minus sign. Round your answer to 3 decimal places.)
C. What is your decision regarding the null hypothesis?
(Reject/Cannot Reject)H0. There is (Sufficent/Insufficent) evidence to conclude that the population mean is greater than 12?
Explanation / Answer
Solution:
df=n-1=10-1=9
alpha=0.05
alpha/2=0.025
Reject Ho if t >2.262
Solutionb:
t=sample mean-popmean/samplesd/sqrt(sample size)
=11-12/5.1/sqrt(10)
=-0.620
t=-0.620
SOlutionc:
take absolute of t cal
|t|=|-0.620|
=0.620
t cal<t crit
Fail to Reject Null hypothesis
cannot reject Ho
There is insufficent evidence to conclude that the population mean is greater than 12
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.