Suppose that the mean age of women hospitalized for cardiovascular reasons in 19
ID: 2932740 • Letter: S
Question
Suppose that the mean age of women hospitalized for cardiovascular reasons in 1960 was 68 years. Also, suppose in 2005 a random sample of 36 female cardiovascular patients had a mean age of 70 years and a standard deviation of 6 years. At a signficance level of a = 0.05, does it seem that the average age of female cardiovascular hospitalizations has increased since 1960? Conduct a hypothesis test and report your null and alternative hypothesis, your test static value, your critical value or p-value, and your conclusion.
Explanation / Answer
Data:
n = 36
= 68
s = 6
x-bar = 70
Hypotheses:
Ho: 68
Ha: > 68
Decision Rule:
= 0.05
Degrees of freedom = 36 - 1 = 35
Critical t- score = 1.68957244
Reject Ho if t > 1.68957244
Test Statistic:
SE = s/n = 6/36 = 1
t = (x-bar - )/SE = (70 - 68)/1 = 2
p- value = 0.026653825
Decision (in terms of the hypotheses):
Since 2 > 1.68957244 we reject Ho and accept Ha
Conclusion (in terms of the problem):
It appears that the average age has increased.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.