Suppose that the lifetimes of light bulbs are approximately normally distributed
ID: 3261747 • Letter: S
Question
Suppose that the lifetimes of light bulbs are approximately normally distributed, with a mean of 57 hours and a standard deviation of 3.5 hours. With this information, answer the following questions. (a) What proportion of light bulbs will last more than 62 hours? (b) What proportion of light bulbs will last 52 hours or less? (c) What proportion of light bulbs will last between 58 and 62 hours? (d) What is the probability that a randomly selected light bulb lasts less than 45 hours? (a) The proportion of light bulbs that last more than 62 hours is (b) The proportion of light bulbs that last 52 hours or less is (c) The proportion of light bulbs that lasts between 58 and 62 hours is (d) The probability that a randomly selected light bulbs lasts less than 45 hours isExplanation / Answer
X~N(52,3.52)
Z=(x-52)/3.5
Z~N(0,1)
a.
P(X>62)
=P(Z>(62-52)/3.5)=P(Z>10/3.5)
=1-0.99786=0.00214
that is 21 in 10000
b. this will 0.5 intuitively. as 52 is the mean.
50% is the answer
c.P(58<X<62)
=P(X<62)-P(X<58)
=0.99786-0.95676=0.0411
4.11% is the answer
d.P(X<45)
=0.02275
Note : probabilities in parts b,c,d have also been counted after converting Xto Z.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.