A simple random sample of 20 items resulted in a sample mean of 30. The populati
ID: 2932651 • Letter: A
Question
A simple random sample of 20 items resulted in a sample mean of 30. The population standard deviation is = 20.
a. Compute the 95% confidence interval for the population mean. Round your answers to one decimal place.
Enter your answer using parentheses and a comma, in the form (n1,n2). Do not use commas in your numerical answer (i.e. use 1200 instead of 1,200, etc.)
b. Assume that the same sample mean was obtained from a sample of 130 items. Provide a 95% confidence interval for the population mean. Round your answers to two decimal places.
c. What is the effect of a larger sample size on the interval estimate?
Larger sample provides a - Select your answer -larger or smaller- Item 3 margin of error.
Explanation / Answer
(a)
n = 20
x-bar = 30
s = 20
% = 95
Standard Error, SE = /n = 20 /20 = 4.472135955
z- score = 1.959963985
Width of the confidence interval = z * SE = 1.95996398454005 * 4.47213595499958 = 8.765225406
Lower Limit of the confidence interval = x-bar - width = 30 - 8.76522540576582 = 21.23477459
Upper Limit of the confidence interval = x-bar + width = 30 + 8.76522540576582 = 38.76522541
The 95% confidence interval is [21.23, 38.77]
(b)
n = 130
x-bar = 30
s = 20
% = 95
Standard Error, SE = /Ön = 20 /130 = 1.754116039
z- score = 1.959963985
Width of the confidence interval = z * SE = 1.95996398454005 * 1.75411603861406 = 3.43800426
Lower Limit of the confidence interval = x-bar - width = 30 - 3.43800426038763 = 26.56199574
Upper Limit of the confidence interval = x-bar + width = 30 + 3.43800426038763 = 33.43800426
The 95% confidence interval is [26.56, 33.44]
(c) Larger sample provides a smaller margin of error.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.