Rochester, New York averages =21.9 inches of snow for the month of December. The
ID: 2925859 • Letter: R
Question
Rochester, New York averages =21.9 inches of snow for the month of December. The distribution of snowfall amounts is approxiamtely normal with a standar deviation of =6.5 inches. This year a local jewelry store is advertising a refund of 50% of all purchases made in December, if the accumulated snowfall by the end of the month falls within the top 10% of the distribution. What is the probability that the jewelry store will have to pay off on its promise? How many inches of snow actually have to fall?
Explanation / Answer
mean is 21.9 and s is 6.5
z is calculated as (x-mean)/s
for top 10% of distribution, we need to find the z value at 90% of distribution which is calculated from normal distribution table as 1.28
thus the value is 21.9+6.5*1.28 =30.22
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.