Robinson Cruse obtains utility from the quantity of fish he consumes in one day
ID: 1176534 • Letter: R
Question
Robinson Cruse obtains utility from the quantity of fish he consumes in one day
(F), the quantity of coconuts he consumes that day ( C), and the hours of leisure time he has
during the day (H) according to the utility function:
Utility = U(F, C, H) = (F^1/4)(C^1/4)(H^1/2)
.
Robinson%u2019s production of fish is given by
F = sqrt(LF),
where LF is the hours he spends fishing; and his production of coconuts is determined by
F = sqrt(LC),
where LC is the hours he spends picking coconuts. Assume that Robinson decides to work an
eight-hour day (i.e., H = 16), graph his production possibility frontier for fish and coconuts.
Show his optimal choices of those goods.
Hint: By the symmetry between F and C, his optimal choices must be equal
Explanation / Answer
To maximise the utility H =16, F = 4, C = 4
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.