4 of 15 Suppose that a person received a test score that was in the top20% of al
ID: 2919263 • Letter: 4
Question
4 of 15
Suppose that a person received a test score that was in the top20% of all the cases. This person's Z-score must be at least
.53.
.84.
5.03.
5.34.
5 of 15
Suppose that a person received a test score that was in the top32% of all the scores. This person's Z- score must be at least
.47.
.56.
.74.
.92.
6 of 15
Suppose that a person received a score that was in the bottom42% of the scores. What is the highest Z- score this person couldhave?
-1.41
-.94
-.20
+.25
7 of 15
Suppose that a person got a score of 4.78 on a test, whichturned out to be a Z- score of +1.5. What percentage of cases areabove this score?
43.32% - 50% = -6.68%
50% - 43.32% = 6.68%
100% - 43.32% = 56.68%
50% + 43.32% = 83.32%
.53.
.84.
5.03.
5.34.
Explanation / Answer
50% + 43.32% = 93.32%
50% + 43.32% = 83.32%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.