A genetic experiment with peas resulted in one sample ofoffspring that consisted
ID: 2917818 • Letter: A
Question
A genetic experiment with peas resulted in one sample ofoffspring that consisted of 438 green peas and 159 yellowpeas. A 90% confidence interval to estimate the percentage of yellowpeas would be: 0.237, 0.296 What is the solution, thank you A genetic experiment with peas resulted in one sample ofoffspring that consisted of 438 green peas and 159 yellowpeas. A 90% confidence interval to estimate the percentage of yellowpeas would be: 0.237, 0.296 What is the solution, thank youExplanation / Answer
total n= 438+159 = 597 p1=438/597 =0.73 p2= 159/597 = 0.266 =0.1, Z(0.05) = 1.645 (check normal table) The 90% CI is p2±1.645*sqrt(p2*(1-p2)/n) -->0.266±1.645*sqrt(0.266*(1-0.266)/597) -->(0.236, 0.296)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.